A je tu finále. Dnes svému snažení dodáme tu poslední nádheru.

Připravte si prkénko, na němž budete zdobit, sáček na zdobení perníčků (případně papírové kornoutky z pergamenu). S kornoutky ale nemám dobrou zkušenost, poleva v nich vysychá a sáček se ucpává. Jde zdobit i s ustřiženým mikrotenovým sáčkem, ale s tím nemám zkušenost.

Polevu jsem myslím dostatečně popsala ve zvláštním odstavci. Opravdu, co perníkářka, to jiný postup. Většinou všude radí nešlehat, ale pouze třít vařečkou. Mám tutéž radu, ale našla jsem i návody, kde je poleva ušlehána jako sníh. Určitě to jde, ale zdobení je pak křehké a odlupuje se. Takže k polevě na závěr – musíte sami vyzkoušet co vám vyhovuje.

Do sáčku si nikdy nedávejte víc než dvě až tři malé lžičky polevy, aby se vám dobře zdobilo a poleva se nevracela do dlaně.

Sáček uchopte tak, aby se poleva nemohla tlačit zpět a kreslete vzorečky na své krásné pernčíky. Co se komu líbí. Inspiraci najdete v mnoha a mnoha vánočních časopisech i speciálních časopisech o perníčkách. Krásné jsou i perníčky, kdy jenom obtahnete obvodovou linii tvaru. Jsou nejjednodušší a působivé.

Vyzdobené perníčky nechte rozložené do druhého dne zaschnout. Pokud je pak chcete rovnat do nádoby (krabice, kameninový hrnec…), proložte jednotlivé vrstvy jemným papírem, aby se poleva neodírala.

Některé perníčky zabalte jednotlivě do sáčků, uvažte mašličkou a po celý advent rozdávejte přátelům i nepřátelům, každého perníček potěší. A vy budete mít radost, že druzí mají radost.

Přeji hodně radosti a hezkých zážitků při tvorbě perníčků.